http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=19416&start=540

Jak puścić telemetrię eleresem?
1. Włączamy telemetrię w eleresie i ustawiamy baud na 38400 w nadajniku i odbiorniku. Telemetria bez żadnych parserów multiwii itd.
2. Wykonujemy hardware mod w radiu 9x/9xr
Tutaj poradnik: http://forum.turnigy9xr.com/download/fi … d081af0e37

Wskazówka: Jeśli ktoś nie umi lutować takich drobiazgów (jak np. ja) to w 9XR po prawej stronie procesora jest taki molex z oznaczeniem U2. Tam piny są szerzej i niektóre są połączone z pinami atmegi więc zamiast się męczyć z tyci atmegą to można się dolutować do tego U2. Trzeba tylko sprawdzić multimetrem które to piny bo nie pamiętam.

Kabelek z opornikiem 500ohm podłączamy do TX-a nadajnika eleresa. Stamtąd radio będzie ciągało dane telemetrii.
Do radia wrzucamy soft Open TX przez Companiona. Przy wgrywaniu trzeba zaznaczyć MAVLINK. Radyjko zrobione.
3. Ustawiamy prędkość jednego portu telemetrii pixhawka na 38400.
Jeśli podłączamy pod telemetry 1 to powinno być SERIAL1_BAUD 38.
W advanced parameters list wyszukujemy słowo SR1 poprzez przycisk FIND. Wyskoczy kilkanaście linijek. Wszystkie ustawiamy na „0” oprócz trzech:
SR1_EXTRA1 ustawiamy na 1
SR1_EXT_STAT ustawiamy na 1
SR1_EXTRA2 ustawiamy na 1
Zapisujemy.
4. Podłączamy pixhawka do odbiornika eleresa. Wiadomo na krzyż TX-RX, RX-TX.
5. W aparaturze powinna być widoczna telemetria. Bardzo przydatna jeśli ktoś nie lata ciągle FPV jak np. ja. No i może bardzo pomóc w lokalizacji modelu gdy przykładowo padnie link AV.

Mission Planner i Droid Planner przez eleresa

Do TX i RX nadajnika eleresa podpinamy sobie bluetootha (może to funkcjonować razem z wyświetlaniem telemetrii na aparaturze). Musimy go ustawić na baud 38400. Potem w mission plannerze trzeba wejść w Config/Tuning->Planner i tam ustawić:
Telemetry rates:
Altitude 1, Position 1, Mode/Status 1, RC 0, Sensor 0. (jeśli tego nie ustawimy to parametry SR1 zmienią się na takie jakie były kiedyś i telemetria się zatka)
Jeśli mamy bluetootha w kompie to możemy konfigurować maszynę przez Mission Planner. Szybkość nie jest powalająca i przy wczytywaniu dużej listy parametrów eleres się dławi. O wiele lepiej jest w openlrsng. Może kolega miś coś poprawi w kodzie eleresa ;-)

2.Jeśli mamy bluetootha w nadajniku eleres to możemy też używać Droid Plannera pod androidem. Trzeba tylko w ustawieniach mavlink w Droid Plannrze dać:
Waypoints GPS RAW na 1
Attitude na 1
VFR_HUD data na 1
AHRS 1
Position 1
RC Override 0
RC channel data 0
Raw sensors 0
Raw controller 0

Print Friendly, PDF & Email
Accessibility