Od niedawna Facebook umożliwił umieszczanie panoram oraz video 360°. Jest jednak pewien problem, FB zaleca wrzucanie materiałów z kamery RICOH THETA. A co jeśli mamy fotografie panoramiczną z innego sprzętu, na przykład lustrzanki czy powszechnych kompaktów, i smartfonów?

Poniżej krótki poradnik jak to obejść na systemie Windows. Co ciekawe i bardzo ważne, działa dla panoram w proporcjach 2:1 (czyli 2 dłuższy bok niż krótszy), inaczej FB nie wykryje tego jako panoramy.

Zatem krok po kroku:

1: Pobierz ExifToolGUI v5.16 znajdziesz tu. Po pobraniu rozpakuj archwium.

2: Pobierz ExifTool znajdziesz tu i również rozpakuj. Koniecznie zmień nazwę wypakowanego pliku na exiftool.exe i przenieś go do C:\Windows\

3: Pobierz szablon (‘GPano2.ini) posłuży do łatwiejszej podmiany danych EXIF fotografii znajdziesz tu.

4: Zalecam skopiowanie pliku fotografii do osobnego folderu w celu zminimalizowania zawieszenia się programu.

5: Uruchom ExifToolGUI z rozpakowanego folderu z kroku nr 1. Wybierz w oknie folder zawierający fotografię oraz w oknie środkowym wskaż plik do edycji. Przejdź do menu i dalej Program>Workspace definition file>Load załaduj plik ‘GPano2.ini’. Ten plik umożliwi skuteczną podmianę wartości w komórce ‚Make’ oraz ‚Model’ w zakładce ‚Workspace’ w ustawieniach ‚Metadata’ po prawej stronie interfejsu.

6: Upewnij się co do zawartości komórek ‚Make’ winno być RICOH a w komórce ‚Model’ wartość RICOH THETA S. Kliknij na jedną z komórek i wybierz save.

7: Tak przygotowany plik załaduj do Facebooka – podczas ładowania powinna pojawić się informacja o wykryciu fotografii jako panoramy 360°.

Dzięki tym kilku prostym krokom edytując dane EXIF pliku, możemy wmusić traktowanie naszych fotografii jako panoramy.

P.S. Jeśli nasza panorama 360° nie ma proporcji 2:1 polecam wymusić to w Photoshopie, poprzez zmianę wymiarów obrazu gdzie wysokość określamy jako połowę szerokości (wcześniej odznaczając opcję proporcji w oknie edycji).

Jeśli nadal macie problem z wykryciem panoramy prze FB, polecam w programie ExifTool manulanie edytować ostatnie linie „Make” oraz „Made”jak na screenie, wpisujemy wartość i ENTER, na koniec save.

Panorama Facebook

Zapraszam do dyskusji, może macie inne metody na wrzucanie panoram 360°?

Print Friendly, PDF & Email
Accessibility