Po pierwsze, kluczowe jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest pasja. W swojej istocie pasja to przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i/lub emocje. To zaangażowanie i motywacja, wyzwolone faktem, ze robimy coś, co jest dla nas przyjemne i co chcemy dla tej właśnie przyjemności robić – bez żadnego przymusu z zewnątrz, bez presji zarabiania czy osiągania. Stąd efektem oddawania się pasji jest poczucie naładowania akumulatorów, napełnienia energią, braku zmęczenia.
Dlatego też liczba aktywności, które można określić mianem pasji, jest tak naprawdę ogromna. Nie jest istotne, czy daną czynność wykonujemy często, czy rzadko; nie jest ważne to, czy osiągamy w tym sukcesy bądź korzyści materialne; nie ma znaczenia, czy dana aktywność jest społecznie istotna czy zupełnie błaha – kluczem do rozpoznania pasji jest odpowiedź na pytania – co mnie karmi, co napędza i ładuje moje akumulatory? Co daje mi radość i co lubię robić? To mogą być bardzo błahe i codzienne czynności, jak spacer z psem, porządkowanie ogrodu, przeglądanie kolekcji zdjęć lub pocztówek. Pasją mogą być inni ludzie – rozmowy z nimi, wspólne spędzanie czasu. Pasją może być gotowanie, sprzątanie, czytanie, oglądanie filmów. Esencją pasji jest zawsze fakt zaangażowania energii w taką czynność, którą robimy dla samej przyjemności jej robienia, z wewnętrznej chęci i potrzeby.
Wiec skoro to tak ważne i cenne, to dlaczego nie żyjemy z pasją? Dlaczego w naszym społeczeństwie życie wypełnione pasją jest ogromnym wyzwaniem – czymś rzadkim i trudno osiągalnym?
W moim odczuciu jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, a największymi winowajcami są dwa przekonania. Pierwsze z nich – bardzo mocno obecne w naszej kulturze i zaszczepiane nam odkąd idziemy do szkoły – brzmi: „Najpierw praca, a potem przyjemności – dzięki temu zbudujesz sobie i swojej rodzinie lepszą przyszłość” (co w podtekście oznacza: to praca jest najważniejsza wartością, to ona przyniesie Ci pieniądze i dostatnie życie, a odpoczynek, pasja, zabawa są mniej istotne, są wręcz lenistwem i niefrasobliwością). To przekonanie mówi nam, że na pasję i przyjemność jest czas dopiero wtedy, gdy skończymy pracę i wykonamy wszystkie obowiązki. A że zawsze jest coś do roboty, to jakoś dziwnym trafem na pasję czasu nie starcza. I choć próbujemy sobie tłumaczyć, że to nic, że pasja nie jest aż tak potrzebna, to jednocześnie podświadomie czujemy, ze czegoś bardzo ważnego nam brakuje.
Drugie z przekonań, zaszczepiane nam zaraz po skończeniu szkoły, przed pójściem na studia lub zaraz po nich brzmi: „Albo praca albo pasja”, sugerując, że niezbędny jest wybór – albo
potrzebna jest tylko wewnętrzna zgoda na to, że chcemy na swojej pasji zarabiać. Że to jest ok, by brać pieniądze za coś, co tak lubimy, że moglibyśmy to robić nawet za darmo. Bo tak naprawdę to przekonanie, że na pasji nie powinno się zarabiać, blokuje nasze myślenie o możliwościach pracy z pasją.
http://zyciepelnemozliwosci.pl/zycie-z-pasja-instrukcja-obslugi
- Odkryj swoje ziarna pasji odpowiadając na pytania:
a) Co Cię uskrzydla/inspiruje/fascynuje? Co możesz robić godzinami i masz poczucie, jakby czas stawał w miejscu?
b) Jakie zajęcia najmniej cię męczą? Co chętnie robisz nawet wtedy, gdy jesteś zmęczona (w ramach obowiązków domowych/ w pracy/ w relacjach z ludźmi/ w czasie wolnym)?
c) Co lubiłaś robić, gdy miałaś 5/10/15/20/25 lat?
d) Jacy konkretni ludzie najbardziej Cię inspirują, ciekawią, fascynują, wzbudzają w Tobie emocje?
Wypisz wszystkie takie osoby, a następnie przyjrzyj się każdej z nich – co takiego ma ta osoba, co takiego robi lub jaka jest, że wzbudza w Tobie tak silne uczucia? Jakie ma talenty, pasje, styl życia, który jest dla Ciebie tak fascynujący? Czego dokładnie możesz mu/jej pozazdrościć? Na co z tego, co ta osoba robi miałabyś ochotę, chciałabyś spróbować, tylko może nie do końca sobie na to pozwalasz? Czy może ona/on robi coś, co jest twoim marzeniem (obecnym lub z dzieciństwa)?
2. Przyjrzyj się wszystkim odpowiedziom i zastanów się, które z tych pasji chciałabyś mieć teraz bardziej obecne w Twoim życiu? Których chciałabyś (na nowo) spróbować, które najbardziej miałabyś chęć rozwijać?
3. Zastanów się z jakiego powodu tego nie robisz? Co Ci nie pozwala rozwijać tych pasji w Twoim życiu? (brak czasu, pieniądze, strach ?) Jakie ograniczające przekonania mogą za tym stać?
4. Poszukaj dowodów na to, że te przekonania mogą nie być prawdziwe. Pomyśl o ludziach, którzy udowadniają swoim życiem, że to nie jest prawda, o swoich doświadczeniach, które wskazują na to, że jednak może być inaczej.
5. Co by Ci to dało, gdybyś przełamała te ograniczenia i zaczęła żyć z pasją? Jak by wyglądało wtedy Twoje życie? Jakie nowe możliwości by się przed Tobą otworzyły? Czego by było więcej, a czego mnie w Twoim życiu? Stwórz szczegółową, pozytywną wizję swojego życia z pasją.
6. W jaki sposób możesz stworzyć żyzny grunt dla własnych ziaren pasji, czyli wygospodarować czas na rozwój pasji poza pracą? – Czego możesz robić mniej? Co robić inaczej? Co przestać robić? A może mogłabyś rozwijać tę pasję także w ramach swojej obecnej pracy?
7. Poszukaj inspiracji – znajdź nauczycieli i mistrzów, którzy daną pasję rozwinęli do poziomu, który Ci imponuje. Poznaj ich historię, inspiruj się ich życiową drogą, ucz się od nich i buduj pozytywne przekonania, że życie z pasją jest możliwe.
8. Zastanów się jaka praca pozwoliłaby Ci rozwijać tę pasję i jednocześnie czerpać z niej pieniądze?Może jest organizacja/społeczność powiązana z tę pasją, w której możesz pracować? A może nie ma takiej organizacji/społeczności i możesz sama ją stworzyć, by lepiej rozwijać własną pasję i zachęcać do tego innych ? (tak było w moim przypadku A może widzisz jakiś sposób, by powiększać własną wiedzę i jednocześnie się nią dzielić z innymi, pobierając za to opłaty? (prowadząc szkolenia lub wykłady, pisząc bloga, książkę, artykuły dla mediów)
9. Stwórz szczegółowy plan własnego rozwoju pasji – wyznacz kroki milowe, które musisz przejść i opisz jakie działania musisz podjąć, by dane cele zrealizować; zaplanuj te działania w czasie – kiedy dane działanie rozpoczniesz i kiedy zamierzasz je ukończyć.
10. Znajdź osobę lub grupę osób, które będą Cię wspierać w Twoich działaniach. Możesz też zapisać się do grupy rozwoju osobistego Mistrzynie Życia Pełnią, której celem jest właśnie wspieranie kobiet na drodze ku samorealizacji – życie z pasją jest jednym z tematów przewodnich cyklu szkoleń. Poznaj więcej szczegółów i najbliższy termin, kiedy startuje grupa
http://coaching.focus.pl/zycie/zycie-z-pasja-instrukcja-obslugi-372?utm_source=coaching&utm_medium=boksy&utm_campaign=podobne