Sen

Ostatnio mało śpię..
Myślę że to wystarczy ale nie zdaje sobie sprawy jak działa to na mój styl życia
a jednak działa

Artykuły
Zagrożenia:
http://nauka.newsweek.pl/niedobor-snu-wplyw-na-zdrowie-newsweek-pl,galeria,353321,1,1,9.html

Sposoby
http://stylzycia.newsweek.pl/jak-poprawic-jakosc-snu-sposoby-na-lepszy-sen,artykuly,354595,1.html

Jedzenie
http://stylzycia.newsweek.pl/jak-zwalczyc-bezsennosc-co-pomaga-zasnac-co-jesc-przed-snem,galeria,355088,1,1,2.html

1. Rozsądnie zaplanuj, kiedy się położysz. By się wyspać wcale nie trzeba iść do łóżka najszybciej jak się da. To możliwe. Większość z nas by wypocząć potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Zatem jeśli planujesz pobudkę na 7 rano, połóż się mniej więcej o 23. Dzięki temu cyklowi możesz czuć się wyspanym, nawet jeśli nie masz regularnego trybu pracy.

2. Przejrzyj harmonogram dnia. Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany, zwróć uwagę na to, co robisz dwie godziny przed pójściem spać. Sprawdź, czy przed snem oglądasz telewizję? Czy dajesz sobie czas na przygotowanie się do snu? To ważne, bo zmiany złych nawyków dokonasz tylko będąc świadomym, co robisz nie tak.

3. Porzuć złe rytuały. Głowna zasada – nigdy nie zabieraj pracy do łóżka, nie sprawdzaj poczty, nie loguj się na portale społecznościowe. Stara rada, że łóżko powinno być zarezerwowane tylko do spania i seksu jest naprawdę rozsądna, bo jeśli łóżko jakkolwiek będzie ci się kojarzyło z pracą, o wiele trudniej będzie się w nim odprężyć.

4. Nie jedz i nie pij alkoholu tuż przed snem. Późny posiłek może wywołać zgagę, a ta łatwo zrujnuje Ci całą noc. Dotyczy to także wypicia „jednego na sen”. Nawet jeśli alkohol pomaga w szybkim zaśnięciu, to często sprawia, że drugą część nocy spędzamy przekręcając się z boku na bok.

5. Odłóż telefon i laptop co najmniej 30 minut przed snem. Niebieskie światło twojego laptopa naśladuje światło słoneczne, które daje mózgowi sygnał do zaprzestania produkcji melatoniny – hormonu regulującego rytm dobowy. Melatonina informuje ciało, kiedy powinno się obudzić, a kiedy spać.

6. Poświęć 30 minut przed snem na relaks. W zaśnięciu i spokojnym śnie pomaga choćby czytanie książki lub gazety, o ile lektura nie jest związana z pracą. Możesz także spisać swoje myśli. Eksperci twierdzą, że nocne podsumowanie dnia może pomóc w zwalczeniu stresu i niepokoju. Jeśli uda ci się pozbyć myśli związanych z kłopotem czy pracą, łatwiej będzie ci „odpłynąć”. Możesz też uczynić z codziennych czynności higienicznych pewien rytuał. Niech mycie zębów, twarzy czy używanie nici dentystycznej kojarzy ci się z pójściem do łóżka. Czynności te będą dla organizmu sygnałem, że zbliża się czas snu. Dobrym sposobem na relaks jest również medytacja. Zmniejsza ona stres i ma dobry wpływa na nasze samopoczucie.

7. Nie walcz ze snem. W momentach, gdy naprawdę trudno ci zasnąć, najlepiej wstać z łóżka, zaparzyć filiżankę ziołowej herbaty lub poczytać, a do łóżka wrócić dopiero wtedy, gdy znów poczujemy zmęczenie. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno walczyć z bezsennością włączając telefon czy telewizor. Ich świecące ekrany niepotrzebnie pobudzają.

8. W dzień nie ucinaj sobie drzemki. Myślisz, że zrobi ci się lepiej, jeśli położysz się na 10 minut? Niestety, takie przyśnięcie może sprawić tylko, że poczujesz się rozstrojony i dłużej zajmie ci dojście do siebie.

Print Friendly, PDF & Email
Accessibility